Arnold Sports Festival 2018

Arnold Sports Festival Highlights (2017)


OHio Expo Center

2018 STAGE SCHEDULES

Main Stage

Saturday, March 3
9:20 am....... Special Edition All-Stars Dance Team
9:45 am..... Hooping Ninja
9:50 am ..... Cyril Scott Pipe Band
10 am...... Sunny 95 Rising Stars
10:30 am…… Cyril Scott Pipe Band
10:45 am ..... BalletMet
11 am .... Richens Timm Irish Dance
11:45 am....... Juggler Matt Jergens
12:15 pm ……. Magician Mike Bliss
12:45 pm……. 2017 Talent Winner Joel Lorenz
1 pm ……. Arnold's Quest For Talent
2:45 pm …… Strongman Mike Gillette
3:20 pm ……. Baton Twirling Champions
3:30 pm … Christian Rapper Prophocey
3:45 pm ……. Jedi Fencing
4 pm …. Martial Arts Champions
4:40 pm … Omega Man
5:15 pm ... Hooping Ninja
5:20 pm … Special Edition All-Stars Dance Team

Sunday, March 4
10 am ... Football Chalk Talk
10:30 am ..... World Jump Rope
11 am … Hooping Ninja
11:15 am … BalletMet
11:30 am … Miss Arnold Teen Fitness Pageant
2:15 pm … Richens Timm Irish Dance
2:45 pm … Omega Man
3:20 p.m. ... Ohio State Cheer & Dance
3:30 pm … Christian Rapper Prophocey
3:45 pm … Martial Arts Champions
4 pm … Baton Twirling Champions
4:15 pm … World Jump Rope

4:45 pm … 3 on 3 Basketball Awards




The 2018 Arnold Schwarzenegger Fitness Expo is the LARGEST event in the world of its kind. Featuring more than 50 different sports and events with over 55,000 fans in attendance and over 14,000 athletes competing for various prizes and titles.  With more than 14 Olympic sports and over 700 booths showcasing this year's health and fitness products there has never been a better time to plan to get out of the house and head down to the Greater Columbus Convention Center and Ohio Expo Center March 1st-4th 2018.

The three-day Arnold Fitness EXPO at the Greater Columbus Convention Center
features more than 900 exhibit booths offering the latest in fitness apparel, equipment, training tools and nutrition. The event is the largest multi-sport festival in the nation and features 18,000 athletes competing in 70 sports and events, including 14 Olympic sports throughout Columbus. 

Hotels fill up fast! Make sure to book your lodging early!

For tickets and event pricing check out 

 

Convention Center

2018 STAGE SCHEDULES

Main Stage

Friday, March 2
9:30-11 a.m.: Armwrestling
11 a.m.-Noon: Fitness International & Figure International Prejudging
Noon-1:30 p.m.: Arnold Classic 212 Prejudging
1:30-2:30 p.m.: Arnold Classic Physique Prejudging
2:30-3:30 p.m.: Arnold Amateur Men's & Women's Physique Finals
3:30-5:30 p.m.: Arnold Strongman Classic

Saturday, March 3
9-10 a.m.: Armwrestling
10 a.m.-1:45 p.m.: Arnold Amateur Finals
1:45 p.m.-5:30 p.m.: Arnold Strongman Classic

Sunday, March 4
10-11:15 a.m.: USA Powerlifting Bodybuilding.com Pro Deadlift
11:15 a.m.-12:30 p.m.: ROGUE Record Breakers
12:30-1:30 p.m.: Kettlebell Face-Off
1:30-4 p.m.: Arnold Amateur Strongman Finals

ROGUE Strength Stage

Friday, March 2
9 a.m.-1 p.m.: Weightlifting
1 p.m.-2 p.m.: POWERX Sport
2-4 p.m.: MAS Wrestling Finals
4-5:30 p.m.: Pro Strongwoman Stones of Steel

Saturday, March 3
9 a.m.-12:30 p.m.: USA Powerlifting Grand Prix by SBD
12:30-1:30 p.m.: Kettlebell Demonstrations
1:30-3 p.m.: Arnold Pro Strongwoman Finals
3-5:30 p.m.: USA Powerlifting Pro Raw Bench

Sunday, March 4
10-Noon: USA Powerlifting TITAN Pro Bench Bash
Noon-1 p.m.: XPC Powerlifting Bench Bash
1-2:15 p.m.: XPC 21 Deadlift Salute
2:15-4 p.m.: Double Deadlift

Concourse Stage

Friday, March 2
9 a.m.-Noon: MAS Wrestling
Noon-12:45 p.m.: Yoga
12:45-1:30 p.m.: Dance Fitness
1:30-2 p.m.: World Jump Rope
2-3 p.m.: Pole Fitness
3-4 p.m.: Dance Fitness
4:15-4:45 p.m.: Armwrestling
4:45-5:30 p.m.: World Jump Rope

Saturday, March 3
9-9:30 a.m.: Dance Fitness
9:30-10 a.m.: Bend Active Fashion Show
10-10:45 a.m.: World Jump Rope
10:45-11 a.m.: Fencing
11-Noon: Pole Fitness
Noon-1 p.m.: MAS Wrestling
1-1:15 p.m.: Dance Fitness
1:15-2 p.m.: World Jump Rope
2-3 p.m.: Pole Fitness
3-4 p.m.: Dance Fitness
4-6 p.m.: Body Painting Finals

Sunday, March 4
10-10:45 a.m.: Dance Fitness
10:45-11 a.m.: Fencing
11 a.m.-Noon: Pole Fitness
Noon-1:15 p.m.: Dance Fitness
1:15-1:30 p.m.: Fencing
1:30-2 p.m.: Yoga
2-3 p.m.: Pole Fitness

Midway Labs USA Stage

Friday, March 2
9:30 a.m.: Jon Bruney, True Strength
10:15 a.m.: ShoulderSphere
10:45 a.m.: Rabid Customs
11 a.m.: VPX Dance
11:15 a.m.: MuscleEgg
11:30 a.m.: Gorilla Wear
11:45 a.m.: Jim Stoppani, Bodybuilding.com
12:30 p.m.: Glamour Nutrition ofMidway Labs USA

1 p.m: Evan Centopani, Animal
1:30 p.m.: PROSUPPS
1:45 p.m.: ACRO Yoga
2 p.m.: Iso-Sport CBD Performance Products
2:30 p.m.: Musclegen
2:45 p.m.: Gold Standard Zone, Team ON
3 p.m.: Vital Proteins
3:30 p.m.: Aliance MMA Weigh-Ins

Saturday, March 3
9:30 a.m.: ShoulderSphere
10 a.m.: Quest Nutrition
10:30 a.m.: Dominate Your Game
11:15 a.m.: Jaybird
11:30 a.m.: Doug Clark, 300 Warm Up Challenge
12:15 p.m.: MuscleEgg
12:45: Gorilla Wear
1 p.m: Steven Hertzler, EAS
1:30 p.m.: Military Trail of Midway Labs USA
2:00 p.m.: Magnum Nutraceuticals
2:15 p.m.: Fencing, Julia Ritchey
2:30 p.m.: VPX Dance
2:45 p.m.: ACRO Yoga
3 p.m.: Gold Standard Zone, Team ON
3:15 p.m.: JanTana
3:30 p.m.: Vital Proteins
4 p.m.: Iso-Sport CBD Performance Products
4:30 p.m.: Ivan Butkovic, Einstein Forearm Bench

Sunday, March 4
10 a.m.: Phil Heath, Phit App
10:30 a.m.: ShoulderSphere 
11 a.m.: Grunt Style
11:15 a.m.: VPX Dance
11:30 a.m.: ACRO Yoga
11:45 a.m.: Military Trail of Midway Labs USA
12:15 p.m.: Jim Stoppani, Bodybuilding.com
1 p.m.: Amanda & Steve Kuclo, ALLMAX
1:30 p.m.: PROSUPPS
2 p.m.: Iso-Sport CBD Performance Products
3:00 pm: Aaron Jannetti, Active Shooter Expert Q&A
3:30 p.m.: MuscleEgg